Zabytki Drezna czyli zobaczyć w stolicy Saksonii

Drezno jest jednym z miast położonych w Niemczech na terenie Saksonii. Drezno jest uważane za jedno z najpiękniejszych miast na terenie Niemiec i jednocześnie za najpiękniejsze miasto Saksonii. W mieście tym na świat przyszedł elektor saski August Mocny. W 1697 roku wybrano go na króla Polski. Drezno i Polskę łączy więc wspólna historia. August II Mocny bardzo kochał swoje rodzinne miasto. Wiele najwspanialszych zabytków Drezna pochodzi właśnie z okresu jego panowania. Jakie zabytki Drezna warto zobaczyć?

Zwinger – jeden z symboli Drezna

Zwinger jest przykładem stylu barkowego. Ta wspaniała, wieloczęściowa rezydencja została zbudowana na polecenie Augusta II. Wśród wielu znanych budowli tego rozległego kompleksu pałacowego jest Brama Koronna, na której widnieje wiele symboli saskich i polskich. Jednym z nich jest korona Rzeczypospolitej i cztery orły. Co piętnaście minut można usłyszeć kuranty grające z zegara ze słynnej miśnieńskiej porcelany. Dłuższe pokazy można usłyszeć w ciągu dnia czterokrotnie, pierwszy o godzinie 10. 15, ostatni ma miejsce kwadrans po godzinie 22. W Zwingerze mieści się słynna Galeria Obrazów Starych Mistrzów i stworzone przez Augusta II Mocnego Muzeum Porcelany. Historyczne zegary można podziwiać w Salonie Matematyczno-fizycznym. Zwinger jest mistrzowskim dziełem architektury barokowej.

Katedra Hofkirche – cenny zabytek sztuki sakralnej

 Katedra pod wezwaniem Świętej Trójcy jest często nazywana także Katedrą Dworską. Na terenie Saksonii jest to jedna z największych i najpiękniejszych świątyń katolickich. Do budowy katedry przystąpiono w roku 1738 z polecania króla Augusta III Sasa. Budowa katedry została ukończona w roku 1754. Jest przykładem stylu barokowego w architekturze sakralnej. Podczas dywanowych nalotów na Drezno w 1945 roku świątynia legła w gruzach. Po wojnie została pieczołowicie odbudowana. Główny ołtarz z białego marmuru już od wejścia zapiera dech w piersiach.

 Inne zabytki Drezna, które warto zobaczyć

 W położonej nad Łabą stolicy Saksonii warto zobaczyć jeszcze wiele zabytkowych budowli. Do tych wyjątkowo pięknych i ciekawych należą między innymi:

Pałac Japoński z 1715 roku jako Pałac Holenderski. Przebudowany i rozbudowany za panowania Augusta Mocnego w stylu barokowym. Pałac można zwiedzać od wtorku do niedzieli;

Galeria Nowych Mistrzów i kolekcja rzeźb;

Opera Sempera zbudowana w XIX wieku w stylu włoskiego neorenesansu;

kościół pod wezwaniem świętego Krzyża zbudowany w 1235 roku.

W dziejach Drezna najbardziej tragiczna data to noc z 13 na 14 lutego 1945 roku. Tej nocy na miasto spadło tysiące bomb zrzuconych przez alianckie samoloty. W wyniku dywanowego nalotu zginęło około sto tysięcy mieszkańców miasta, a jego zabytkowe budowle legły w gruzach. Większość z nich zostało odbudowanych. Zwiedzając Drezno koniecznie trzeba zobaczyć wykonany z około dwudziestu pięciu porcelanowych kafelków „Orszak książęcy”. Znajduje się on na ścianie jednej z kamieniec w historycznym centrum miasta. Szczęśliwym trafem w stanie nienaruszonym przetrwał on wspomniany nalot.