Dziecko, jego indywidualność i moda dziecięca

Małe dziecko – pełna szafa

Już od samego początku rodzice zapełniają ubrankami szafy swoich dzieci. Ich ilość jest bardzo często niewspółmierna do ilości ubrań jakie faktycznie dziecko używa. Wynika to z kilku aspektów kupowania, po pierwsze rodzice kierują się estetyką odzieży dla dzieci, czyli tzw. „kupują oczami”, gdy coś wyda im się szczególnie ładne i urocze. Kolejna sprawa- kupowanie na zapas. Rodzice uważają, że lepiej wziąć więcej niż by miało zabraknąć. Promocje, to następny wabik dla klienta, nabywamy nierzadko bez zastanowienia się, czy naprawdę jest nam coś potrzebne. Wiadomym jest, że dziecko całkowicie zależy od dorosłych w tej kwestii w pierwszych latach życia.

Rodzice sugerują się nie tylko ceną i jakością, ale też swoim własnym gustem przy zakupach, a szafa malucha pęka w szwach.

ubrania dla chłopca

 

Kiedy to dziecko zaczyna decydować?

Tak naprawdę dziecko próbuje przeforsować swoje potrzeby i żądania, najpierw krzykiem i płaczem, potem coraz bardziej stanowczo wypowiadanym „nie”. Przejawia się to np. w posiłkach, tych zjadanych chętnie i tych, które lądują na podłodze. W zabawkach, tych, którymi nasze dziecko bawi się ciągle i tymi, które rzuciło w kąt i zupełnie o nich zapomniało. W końcu też w ubraniach. I warto mu na to pozwolić, oczywiście w granicach zachowania zdrowia i bezpieczeństwa dziecka, nie wypuścimy dziecka zimą na dwór w krótkich spodenkach, nawet jeśli bardzo tego chce. Jednak im szybciej umożliwimy naszemu dziecku rozwój jego indywidualności, tym większą ma szansę wyrosnąć na asertywnego dorosłego z silnym charakterem. Jeśli chce założyć skarpetki nie do pary, pozwólmy na to, jeśli marzą mu się rajtuzy i krótkie spodenki, czemu nie. To nie tylko da naszym dzieciom poczucie pewnej sprawczości i decydowania o sobie, ale też ograniczy czas porannych kłótni o szybsze ubieranie się.

 

Jak ułatwić dziecku wybór?

Ubrania dla dzieci to ogrom możliwości, wzorów, kolorów i fasonów. Królują wśród nich róże, błękity, dinozaury, auta, wróżki i misie. Jeśli w szafie naszego dziecka znajduje się wiele tego typu ubrań, to fantastycznie, przecież dzieci mają prawo do dziecięcych wzorów. Ale coraz częściej zdarza się, że rodzice unikają takiej odzieży, a stawiają na rzeczy bardziej uniwersalne i funkcjonalne. To też ułatwia decyzję małemu człowiekowi, jeśli nawet wybierze kontrastujące ze sobą kolory elementów zestawu, będzie to wyglądało ciekawie i wesoło. Również połączenie koszulki w misie i spodni o jednolitym, ale ciekawym kolorze nie będzie kłuło w oczy ani zaburzało poczucia estetyki mamy. Sklep z ubraniami MyBasic oferuje głównie właśnie takie gładkie, kolorowe ubrania o ponadczasowych fasonach- prostych i bardzo wygodnych. Zajrzyj na stronę mybasic.pl – znajdziesz ciekawe ubrania dla chłopca. Dość oczywiste jest, że dziecko nie wybierze drugi raz rzeczy, w której źle się czuło, coś je uwierało, czy trudno się zdejmowało i zakładało. To ułatwi młodemu człowiekowi samodzielne dokonywanie ciekawych wyborów przez długi czas, gdyż MyBasic posiada ubrania dla dzieci w kategoriach wiekowych aż do 14 roku życia.