Zabezpieczenie ekwipunku przed wodą – jak to zrobić?

Zabezpieczenie ekwipunku – dlaczego warto? Aktywny turysta powinien być zawsze przygotowany na różne warunki pogodowe. Chyba wszyscy się ze mną zgodzą, że woda nie służy wyprawowemu ekwipunku i warto się przed nią bronić. Pytanie jak to robić dobrze i skutecznie?

Jednym z najczęściej spotykanych problem przed wyprawą jest złe zabezpieczenie swoich rzeczy przed wodą i wilgocią. Dlaczego tak się dzieje? Głównym powodem jest fakt, że nie wszyscy wiedzą, iż szwy plecaków nie są podklejane. Co prawda są dostępne takie modele na rynku, lecz charakteryzują się małymi rozmiarami i wysoką ceną. Jak sami widzicie, mimo tego, że plecaki wykonane są z wodoszczelnych materiałów to po pewnym czasie i tak przemakają w miejscu niepodklejonych szwów.

Zabezpieczenie ekwipunku – jak je zrobić?

Swój ekwipunek możemy zabezpieczyć na cztery sposoby:

  1. stosując lekkie pokrowce wodoszczelne, które są nakładane na plecak
  2. używając lekkich wodoszczelnych worków, które wkłada się do plecaka
  3. stosując mocne worki wodoszczelne
  4. używając wszystkich innych zabezpieczeń przed wodą

Zabezpieczenie ekwipunku - jakie wybrać

Pokrowce wodoszczelne zakładane na plecaki 

Chyba ich największa zaletą jest fakt, że można je szybko i sprawnie wyjąć z bocznej kieszeni lub klapy i założyć na plecak. Jest on w większości zakryty i jedynym miejscem narażonym na kontakt z wodą jest płyta nośna. Jest to wytrzymałe i lekkie rozwiązanie, ale może ulec zniszczeniu, gdy poruszamy się przez gąszcz.

Wodoszczelne worki 

Worki podobnie jak pokrowce wykonane są z lekkich i wytrzymałych materiałów. Zapewniają 100% szczelność niezależnie od warunków zewnętrznych i dostępne są w wielu rozmiarach i kolorach. Co więcej, dzięki temu, że umieszcza się je w plecaku, to nie ulegają zniszczeniu. Niestety, nie chronią samego plecaka przed deszczem, który będzie cały mokry.

Mocne wodoszczelne worki 

Mają podobne właściwości do zwykłych worków wodoszczelnych, ale wykonane są z dużo wytrzymalszych i przy okazji cięższych materiałów. Stosuje się je jako sakwy, które można podpiąć do plecaka, włożyć do kajaku czy innego pojazdu.

Inne zabezpieczenia przed wodą 

Wśród nich należy wymienić wodoodporne pokrowce na śpiwory, specjalne pokrowce na smartfony, mapy, dokumenty i odzież  Mogą występować pod różnymi postaciami tzn. miękkie i twarde oraz z różnymi rodzajami zamknięcia.