Nordic Walking to coraz popularniejsza forma rekreacji, która podbija serca Polaków. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to idealna propozycja dla każdego bez względu na wiek i kondycję. Zobacz jak zacząć swoją przygodę z tym sportem i jakie kijki kupić.
Nordic Walking – trochę historii
Nordic Walking to masz ze specjalnymi kijami, który został wymyślony w Finlandii w latach dwudziestych XX wieku. Początkowo miał służyć jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Po raz pierwszy nazwa nordic walking pojawiła się w pracy magisterskiej Marko Kanateva, który pisał na temat wykorzystaniu kijów w treningu. Co więcej, później stworzył pierwsze profesjonalne kije i rozpoczął popularyzację tej formy aktywności. Warto wiedzieć, że na przełomie lat 80-90-tych Nordic Walking zaczął być stosowany podczas medycznych rehabilitacji.
Obecnie, Nordic Walking jest młodym sportem, lecz bardzo dynamicznie rozwijającym się. Podczas marszu trenowane są nogi, biodra, ręce, braki, ramiona, mięśnie klatki piersiowej, a nawet kręgosłup! Co więcej, w ruch zaangażowanych jest około 90% mięśni, które symulowane ruchem zwiększają przemianę materii i pomagają zredukować kilogramy. Jeśli macie problemy ze stawami, to nic straconego, ponieważ kije zmniejszają obciążenie stawów i kręgosłupa.
Jak zacząć?
Na początek muszę jeszcze dodać, że Nordic Walking jest sportem, który można uprawiać przez cału rok, na każdym podłożu i w każdym klimacie. Przed rozpoczęciem swojej przygody należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Trzeba się zastanowić jak intensywne będą nasze treningi i czy kije chcemy dzielić z inną lub innymi osobami.
Rodzaje kijów
- kijki składane
- kijki o stałej długości
Kijki składane charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami, więc można je przyczepić do plecaka. Co więcej, są uniwersalne, więc tak właściwie może z nich korzystać całą rodzina. Zakres regulacji długości jest na tyle duży, że większość osób może używać wspólnie tego typu kijków.
Kijki o stałej długości dobiera się pod wzrost użytkownika, więc ich uniwersalność jest znikoma. Nie mniej jednak w zamian otrzymujemy dużo lżejsze kijki.
Jeśli zamierzacie chodzić po bardzo twardym lub bardzo miękkim podłożu to warto wyposażyć się w gumowe końcówki, które będą pełniły rolę dodatkowej amortyzacji. Dodatkowo, warto też zainwestować w rękawiczki, które będą chroniły ręce przed ewentualnymi obtarciami.