Pompa membranowa uznawana jest za jeden z najbardziej uniwersalnych typów pomp przemysłowych. Dzieje się tak dlatego, że oferuje ona możliwość dopasowania materiałów konstrukcji do wielu różnego rodzaju cieczy. Co więcej, cechuje się ona wysoką łatwością obsługi oraz eksploatacji. Jednym z ważnych aspektów w każdej działalności jest to, aby sprzęt z którego się korzysta był niezawodny. Tak też jest i w tym przypadku. Pompa membranowa zyskuje popularność, gdyż wyróżnia się niską awaryjnością.
Dlaczego pompa membranowa jest popularna?
Wydaje mi się, że chyba w każdym zawodzie bardzo ważnym elementem są narzędzia, z których się korzysta. Bez względu na to, czy jest to komputer, młotek, samochód, czy też samolot. Ważna jest jakość oraz niezawodność, gdyż od tego zależy, czy uda się nam wykonać pracę. Na rynku dostępnych jest kilka modeli pomp, lecz jedną z tych najbardziej cenionych jest pompa membranowa. Dzięki swojej budowie zaliczana jest do najmniej awaryjnych pomp. Dzięki temu też jest tak chętnie wybierana i ceniona przez użytkowników.
Co więcej, przy wyborze pompy przemysłowej należy też kierować się uniwersalnością danego rozwiązania. Pompa natryskowa również i w tym aspekcie sprawdza się doskonale, gdyż jej konstrukcja umożliwia dopasowanie do różnego rodzaju cieczy.
Jak działa pompa membranowa?
Pompa membranowa działa w oparciu o sprężone powietrze oraz w niektórych przypadkach silnik elektryczny. Główna zasada działa na zasadzie przetłaczaniu medium przez kolektory pompy przy pomocy membran. Są one umieszczone na dwóch końcach wału, który zamocowany jest centralnie w pompie. Dzięki odpowiedniemu rozkładowi zaworów powietrznych, napędzają one wał wraz z membranami. Przy każdym ruchu pompy ciecz jest wypychania poprzez ciśnienie powietrza.
Jeśli zaś chodzi o sytuację, w której ciecz miałaby się cofnąć, to nie jest to możliwe. Pompa jest zabezpieczona specjalnymi zaworami zwrotnymi, które zapobiegają ewentualnemu cofnięciu się cieczy. Co ważne, pompy podczas pracy nie potrzebują żadnego dodatkowego chłodzenia, ani smarowania. Dzięki temu mogą pracować bez żadnych awarii na sucho.
Pompa membranowa – idealne rozwiązanie przy kwasach
Jedną z cenionych zalet pomp membranowych jest fakt, że podczas pompowania ciecz nie ma żadnego kontaktu ze źródłem zasilania narzędzia. Co za tym idzie, bezpieczne jest pompowanie przy jej użyciu różnych kwasów, olejów, chemikaliów lub farb.
Warto też dodać, że pompa membranowa może zostać użyta też do pompowania cieczy gęstych i lepkich. Jest to o tyle ważne, że nie każdą tego typu substancję można pompować różnego rodzaju pompami. Dzięki temu, że korpus, jak i gumy wykonane są ze specjalnych materiałów, to ciecze nie przylegają do nich, a co za tym idzie można je dowolnie pompować.
Warto postawić na sprawdzone rozwiązania
Pompa membranowa jako jedna z niewielu pomp przemysłowych cechuje się swoimi uniwersalnymi właściwościami. Dzięki swojej budowie oraz sposobu działania, możliwe jest za jej pomocą pompowania większości cieczy. Co więcej, wyróżnia się również swoją bezawaryjnością oraz faktem, że ich konserwacja nie jest skomplikowana. Te wszystkie czynniki sprawiają, że warto postawić na pompę membranową.