Zanim wyruszysz na ryby

Wędkarstwo to wspaniałe hobby, wie o tym każdy kto właśnie wędkarstwem się zajmuje. Można spotkać się też z głosami, że jest to najnudniejsza czynność na świecie. Ludzie o takich opiniach się jednak nie znają i nikt ich o zdanie nie pyta. Zanim jednak zajmiemy się łowieniem ryb, musimy zadbać o kilka rzeczy, bo w przeciwnym razie możemy mieć problemy.

Karta wędkarska

Jeśli nie łowimy na terenie prywatnym, gdzie zgody udzielił nam właściciel, musimy posiadać kartę wędkarską. Jest to relikt poprzedniego systemu, ale wciąż żywy. I jak najbardziej egzekwowany tam, gdzie pojawia się wielu wędkarzy. 

Na szczęście uzyskanie karty nie jest specjalnie trudne. Wydaje ją starosta odpowiedni dla naszego miejsca zamieszkania. Jedynym poważnym wymogiem jest tutaj konieczność zdania egzaminu dotyczącego ochrony ryb i przepisów związanych z łowieniem. Oprócz tego trzeba jeszcze przekazać jedno zdjęcie, zapłacić za wyrobienie karty i gotowe. Jeśli nie dopełnimy tych obowiązków, będziemy musieli zapłacić karę w wysokości 200 złotych za każdy raz, kiedy zostaniemy przyłapani na łowieniu.

Karty nie muszą posiadać młodzi wędkarze do 16 roku życia, ale muszą być pod opieką osób starszych.

Odpowiedni sprzęt

Idąc na ryby, musimy mieć odpowiedni sprzęt. Jest to temat całkiem skomplikowany, ponieważ polskie prawo dość szczegółowo opisuje, za pomocą czego ryba może być przez nas upolowana. Dla przykładu, opisywana jest długość wędki, jaką trzeba mieć w czasie połowu. Wędka nie może być krótsza niż 30 centymetrów i co więcej, trzeba się w czasie połowu uzbroić w odpowiednie przynęty oraz haczyki. Prawidłowa wędka na ryby i inne kwestie odnośnie połowów nie będą tutaj opisywane, ponieważ każdy chętny na ryby musi zdać odpowiednie egzaminy, więc taką wiedzę powinien posiadać. 

Warto w tym miejscu tylko wspomnieć, że złamanie niektórych z zasad połowu może się skończyć nawet karą pozbawienia wolności do lat 2.

Weź przynętę zanim wyruszysz na ryby

Okresy i wymiary ochronne

Ogromnie ważnym elementem dla każdego wędkarza muszą być zawsze okresy i wymiary ochronne różnych ryb. Okresy ochronne to po prostu czas, w którym nie można łowić danych ryb. Jest to najczęściej okres ich tarła i ma na celu umożliwienie im spokojnego rozmnażania się. 

Wymiar ochronny odnosi się z kolei do wielkości ryby, jaką uda nam się odłowić. Jest to ważne, ponieważ złapanie zbyt małej ryby jest szkodliwe dla ich całej populacji i dla samego wędkarza, ponieważ połów takiej ryby skończy się dla niego nie tylko grzywną i wspomnianą wyżej kara pozbawienia wolności, ale zazwyczaj związany jest też z przepadkiem mienia, które posłużyło do dokonania tego wykroczenia. Innymi słowy, można stracić nie tylko złowione ryby i wędkę, ale nawet łódkę, na której się łowiło. Jest to poważna sprawa. 

Przed wybraniem się na wyprawę w celu złowienia konkretnych ryb warto jest sobie odświeżyć wiedzę odnośnie ochrony upatrzonych gatunków. Np. w przypadku szczupaka okres ochronny trwa od 1 stycznia do 30 kwietnia, a rozmiar ochronny tej ryby to 50 centymetrów, czyli całkiem sporo.