Ubrania UV – moda czy przydatna ochrona?

Ubrania UV – moda czy przydatna ochrona?

Kremy z filtrami, czapki z daszkiem, kapelusze i okulary przeciwsłoneczne – to wszystko w sezonie letnim ma nas uchronić przed palącym słońcem i szkodliwym działaniem promieni UV. Do tej listy niezbędnych letnich akcesoriów od niedawna dołączyły ubrania UV, których zadaniem jest zabezpieczyć naszą skórę przed promieniami. Warto o nich pamiętać nie tylko przed wakacjami w ciepłych krajach, ale również przed sezonem letnim w naszych polskich warunkach.

Promienie słoneczne pod wieloma względami działają na nas dobroczynnie – stymulują organizm do wytwarzania witaminy D, poprawiają nastrój, opalają, sprawiają, że mamy więcej motywacji i energii do wykonywania codziennych obowiązków. Jednak jasne słońce ma również swoje ciemne strony – szkodliwe promieniowanie działa bardzo negatywnie na nasz organizm. Co więcej, nasza skóra nie stanowi dla niego żadnej bariery ochronnej – większość promieniowania dostaję się więc do wnętrza organizmu. Promieniowanie UV przyspiesza starzenie skóry, obniża jej elastyczność i właściwości ochronne. Jest też głównym czynnikiem powodującym wszystkie nowotwory skóry, włącznie z najgroźniejszym czerniakiem. Ochrona przeciwsłoneczna jest więc ważna nie tylko dla naszego dobrego samopoczucia, ale przede wszystkim dla zdrowia.

Standardowa ochrona nie zawsze jest wystarczająca

Latem, gdy często przebywamy na słońcu, staramy się za wszelką cenę chronić przed szkodliwym działaniem promieni. Nosimy nakrycia głowy, okulary przeciwsłoneczne, stosujemy kremy z wysokimi filtrami. W trakcie największych upałów staramy się unikać ekspozycji na słońce i pozostajemy w cieniu. Jest to oczywiście pewna ochrona, ale nie zawsze i nie w każdej sytuacji będzie ona wystarczająca. Kremy, balsamy czy olejki dosyć szybko się zmywają z wodą lub potem, a nasza skóra nadal pozostaje bez ochrony. Nie zawsze jest też możliwe unikanie słońca i pozostanie w trakcie upałów w domu. I tu z pomocą przychodzą producenci specjalnej odzieży UV, której celem jest zapewnienie nam bardzo wysokiej ochrony przeciwsłonecznej.

Dwutlenek tytanu do zadań specjalnych

Choć mogłoby się wydawać, że ubrania UV są jedynie celną zagrywka marketingową, pozwalającą sprzedać odzież dużo drożej, w rzeczywistości faktycznie mają one spore działanie ochronne. Ubrania UV są wykonywane ze specjalnych materiałów, w które wplatany jest gęsty splot dwutlenku tytanu. Pochłania on promienie słoneczne i sprawia, że nie docierają one do naszej skóry. Odzież UV zapewnia wysoką ochronę przeciwsłoneczną, sięgającą powyżej 90 procent. A więc zatrzymuje większość szkodliwego promieniowania – jedynie znikoma jego część trafia do naszego organizmu. Ubrania te, choć wykonane są ze specjalnych materiałów, są bardzo wygodne i komfortowe w codziennym noszeniu. Są lekkie, przewiewne, pozwalają skórze oddychać. Co więcej, bardzo szybko wysychają na słońcu po kąpieli, a także nie odkształcają się, nie tracą kolorów ani tym bardziej swoich unikalnych właściwości. Odzież UV jest więc inwestycją na co najmniej kilka sezonów. Dorosłym wystarczy na kilka lat, dzieciom natomiast – do momentu, gdy z nich wyrosną. Ubrania UV są więc droższe, ale ich trwałość zdecydowanie wyższa.

Maluchy pod szczególną ochroną

Szczególnej ochrony przeciwsłonecznej potrzebuje skóra małych dzieci, które są szczególnie wrażliwe na działanie słońca i szkodliwego promieniowania. Warto więc zadbać o ich pełna ochronę przeciwsłoneczną. Ubrania UV dla dzieci są dobrą ochroną pod wieloma względami. Przede wszystkim – są skuteczne. A po drugie, nie zmywają się jak kremy czy balsamy z filtrem. Maluch może więc taplać się w morzu czy w jeziorze bez obawy, że jego skóra po kilkunastu minutach od posmarowania przestanie być chroniona.

Ogromna oferta dla dzieci i dorosłych

Ubrania UV możemy kupić w dobrych sklepach sportowych czy też w specjalistycznych sklepach online. Zawsze warto sprawdzać, czy faktycznie posiadają one odpowiednie certyfikaty i zapewniają właściwą ochronę, czy może nazwa odzież UV jest jedynie dobrym i skutecznym chwytem marketingowym. W ofercie firm produkujących ubrania UV możemy znaleźć szeroki wybór ubrań dla dorosłych i dla dzieci – koszulki UV, bluzeczki, spodenki, stroje kąpielowe, kąpielówki czy czapki. Pod względem wizualnym ubrania UV nie odbiegają od zwykłych ubrań – są modne, wygodne, świetnie się prezentują i z pewnością każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Inwestycja w ubrania UV pozwala spać spokojnie i równie spokojnie spędzać czas na słońcu. Tego rodzaju odzież jest bowiem dla nas swoistym pancerzem, który szkodliwe promieniowanie zatrzyma z dala od naszego ciała.