Jak dobrać zbiornik hydroforowy do studni głębinowej?

Zbiornik hydroforowy to jeden z podstawowych elementów domowej instalacji wodnej. Z uwagi na to, że utrzymuje odpowiednie ciśnienie wody w instalacji, właściwy dobór takiego zbiornika stanowi gwarancję, że w budynku nie zabraknie wody, a pompa głębinowa będzie pracować bezawaryjnie bez konieczności częstego serwisowania. Sprawdź czym się zatem kierować, wybierając zbiornik hydroforowy.

Jak działa popularny hydrofor?

Kiedy nie ma możliwości podłączenia domu do miejskiej sieci wodociągowej, wówczas niezbędna może się okazać studnia głębinowa. Aby pobieranie wody przebiegało sprawnie, warto wybrać dobrej jakości serce układu, który stanowi pompa głębinowa oraz odpowiednio dopasowany zbiornik hydroforowy.

Na rynku znajduje się wiele modeli hydroforów, które różnią się między sobą poszczególnymi parametrami, jednak mechanizm ich działania jest zawsze identyczny.

Woda ze studni pompowana jest do zbiornika, w którym znajduje się również niewielka ilość powietrza. Wraz ze wzrostem ilości cieczy, wzrasta także ciśnienie. W momencie, gdy zostanie osiągnięta określona wartość ciśnienia, pompa głębinowa automatycznie się wyłącza. Kiedy odkręcamy kran, wówczas powietrze wypycha wodę, a wtedy ciśnienie odpowiednio spada. Po osiągnięciu pewnego poziomu, pompa głębinowa ponownie się włącza, a cały cykl powtarza się od początku.

Jaki zbiornik hydroforowy jest najlepszy?

Znalezienie odpowiedniego zbiornika jest stosunkowo trudnym zadaniem.  Wymaga uwzględnienia kilku odmiennych aspektów funkcjonowania tego osprzętu. Czym się zatem kierować wybierając zbiornik, aby urządzenie pracowało bezawaryjnie przez wiele lat, a jednocześnie zapewniało dostawę świeżej i smacznej wody pitnej do domu?

Główne aspekty, na które należy zwrócić uwagę to pojemność, wydajność, a także technologia wykonania. To one w dużej mierze decydują o tym, czy dany zbiornik sprawdzi się w przydomowej instalacji.

Jaka powinna być pojemność zbiornika hydroforowego?

Pojemność hydroforu powinna być adekwatna do liczby korzystających z wody osób oraz punktów czerpalnych w budynku. Dla typowej rodziny składającej się z czterech osób warto kupić zbiornik o pojemności minimum 100 litrów. Zazwyczaj jednak takie hydrofory dostosowane do potrzeb standardowego domu jednorodzinnego mają objętość około 200 litrów.

Pompa głębinowa – jak dobrać zbiornik do jej mocy?

Wielkość zbiornika za każdym razem musi być uzależniona od wydajności studni i jakości zainstalowanej pompy głębinowej. Jeśli pompa głębinowa ma małą wydajność, wówczas konieczny jest zakup większego zbiornika. Łatwo więc zauważyć korelację pomiędzy wielkością zbiornika hydroforowego,  komfortem korzystania z instalacji oraz wydłużeniem żywotności pompy głębinowej.

Zbiornik o dużej pojemności magazynuje większą ilość wody, dzięki czemu utrzymuje przez odpowiednio długi czas określone w układzie ciśnienie bez potrzeby ciągłego włączania się pompy. Z kolei zbyt mała pojemność zbiornika hydroforowego w stosunku do zużycia wody w danym gospodarstwie domowym, może skutkować skrócenie żywotności pompy i zwiększonym ryzykiem wystąpienia usterki.