Ultralekki ekwipunek na wyprawy

Ultralekki ekwipunek to jeden z elementów, o którym marzy chyba każdy podróżnik. Nie jest sekretem, że lekki ekwipunek poza swoimi walorami związanymi z wagą zajmuje również mniej miejsca. Chyba każdy się ze mną zgodzi, że nie ma nic gorszego, niż noszenie w plecaku bezużytecznych kilogramów. Jak wybrać ultralekki ekwipunek?

Ultralekki ekwipunek - jaki wybrać?

Lekki ekwipunek, czyli jaki?

W dzisiejszych czasach poszukuje się ultralekkiego ekwipunku z różnych względów. Kiedyś w jego stronę głównie kierowały się osoby, które miały zamiar wyruszyć w jakąś długą lub ciężką podróż. W końcu, gdy ktoś chciałby przejść pustynię lub wspiąć się np. na Mont Black, to nie będzie obciążał się zbędnymi kilogramami. Co więcej, w niektórych ekstremalnych przypadkach potrzebna jest ekwipunek na temperatury sięgające -20 stopni oraz na +30 stopni. W szczególności w takich sytuacjach ważnym elementem jest odpowiedni zestaw ubrań oraz przedmiotów użytkowych.

Ultralekki ekwipunek – czym jest?

Tak właściwie za ultralekki ekwipunek uważa się zestawy, które zawierają cały sprzęt potrzebny na wyprawę, który nie przekracza wagi 3 kg. Dla dużej ilości osób może to być zaskoczeniem, ale tak – cały zestaw w teorii ma nie przekraczać 3 kg. Co więcej, muszę dodać, że na rynku dostępnych jest wiele plecaków, których sama waga przekracza już 3 kilogramy. Warto jednak dodać, że jest to waga bez wody, jedzenie i paliwa oraz nie zawiera się w nich ubrań, które ma się na sobie. Wbrew pozorom tego typu założenia są bardzo dobre, ponieważ zabierając sprzęt, jest on lekki, praktyczny i bezpieczny. Dobierając go prawidłowo, weźmiemy wszystko, co potrzebne oraz zadbamy o własne zdrowie i sylwetkę. Co więcej, ekwipunek zawsze można rozbudować o dodatkowe elementy, lecz warto pamiętać, aby również zaliczały się do tych ultralekkich.

Ultralekki ekwipunek - po co?

Kiedy może się przydać?

Dla niektórych może być zaskoczeniem fakt, iż tego typu lekki zestaw może idealnie sprawdzić się przy jednodniowych wycieczkach oraz kilkudniowych, a nawet tygodniowych. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak bardzo kompaktowy sprzęt kupimy. Ma on wiele zalet, zaczynając od tego, że marsz z nim jest łatwiejszy, mniej obciąża stawy i mięśnie. Myślę jednak, że najważniejszą zaletą jest fakt, że mając mniej na plecach można iść szybciej i wykorzystać czas na inne przyjemności np. zwiedzanie okolicy. Warto jednak pamiętać, że lekki sprzęt nie jest tani i należy liczyć się z kosztami, ale z drugiej strony jest on też wysokiej jakości, a co za tym idzie starczy na długo. Można go potraktować jako inwestycję, która zwróci się w zdrowiu.