Płaskodenne łódki aluminiowe to doskonały wybór dla wędkarzy, służb, transportu i rekreacji. Przeznaczone są do pływania po niewielkich jeziorach, rzekach, stawach hodowlanych czy żwirowniach. Fakt, że tworzone są z wytrzymałego aluminium i wypełnione materiałami
o niskiej chłonności wody sprawia, że są praktycznie niezatapialne. Zalety płaskodennych łodzi aluminiowych to stabilność, duża wyporność i niskie zanurzenie. Chętnie wybierane są na kilkudniowe wyprawy wędkarskie, ponieważ istnieje możliwość zabudowania ich namiotem.
Kupno łodzi – jaką wybrać?
Zakup łodzi to duża inwestycja, dlatego należy się odpowiednio przygotować do jej wyboru. Przede wszystkim musimy zdecydować, do jakich celów będziemy z niej korzystać, czyli ustalić zastosowanie. Czy będzie to łódź żaglowa, rekreacyjno-wędkarska, motorowo-wędkarska,
a może wiosłowa? Gdy podjęliśmy decyzję, należy wybrać rozmiar i maksymalną liczbę załogi. Ważna jest też liczba i rozmieszczenie bakist. Kolejnym istotnym parametrem jest materiał. Łódki z laminatu są trwałe, wytrzymałe i nie podlegają korozji. Dlatego nie straszne są im trudne i zmienne warunki, takie jak deszcz, słońce i wiatr. Płaskodenne łódki aluminiowe wykonane np. z aluminium PA13 o grubości 3 i 4 mm są odporne na działanie wody morskiej. To świetny wybór zarówno dla początkujących, jak i zaprawionych wędkarzy.
Pasja na lata, czyli wędkarstwo
Wędkarstwo to hobby, na temat którego można usłyszeć bardzo podzielone opinie. Wiele osób nie rozumie zapału, z jakim wędkarze wstają wcześnie rano lub w nocy i wybierają się nad akwen. Sądzi się, że jest to zajęcie monotonne, nużące. Jednak miłośnicy łowienia na wędkę uwielbiają ten sposób spędzania wolnego czasu i wskazują liczne jego zalety. Na pierwszy plan wysuwa się możliwość przebywania na świeżym powietrzu. W obecnych czasach, kiedy każdy z nas jest zabiegany i zestresowany, nie ma nic bardziej odprężającego niż obserwacja dzikiej przyrody. Sprzyja ona rozmyślaniom, zacieśnianiu więzów rodzinnych czy pogłębianiu przyjaźni. Podczas wypraw wędkarskich ważnym elementem jest adrenalina. Każde kolejne branie jest ekscytującym momentem, a złapanie ryby daje niezwykłą satysfakcję, którą trudno zastąpić czymkolwiek innym.
Początki wędkarstwa
Ludzkość zna rozrywkę, jaka jest wędkarstwo od tysiącleci! Owidiusz w swoim poemacie „Sztuka rybołówstwa” opisał, jak powinno się łowić ryby różnych gatunków. W średniowieczu natomiast powstał „Traktat o łowieniu ryb”. Jego autor nie tylko przedstawił różne techniki wędkowania, ale też wskazywał na ważną funkcję, jaką może ono pełnić w życiu człowieka. Jest przecież sposobem na połączenie się z naturą, która pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i skutecznie regeneruje nasze siły witalne. Wędkarstwo realizuje również pragnienie powrotu do korzeni związanych łowiectwem. W Polsce hobby to rozpropagowały elity, na przykład należący do szanowanego rodu magnackiego hrabiowie Artur i Alfred Potoccy. Kolejnym etapem rozwoju „wędkowania rozrywkowego” w naszym kraju było założenie przez członków KTR (Krajowe Towarzystwo Rybackie) Krakowskiego Klubu Rybactwa w 1896 roku. Obecnie do Polskiego Związku Wędkarstwa należy około 600 tysięcy osób!