Popsuty komin – co robić?

Niszczenie przewodów kominowych to naturalny i nieunikniony proces. Wnętrze każdego komina jest narażone na działanie czynników fizycznych i chemicznych, a także zmiennych temperatur i intensywnych warunków atmosferycznych. Właśnie dlatego frezowanie kominów to nieodłączny element utrzymania każdego domu jednorodzinnego.

Czy komin może się zepsuć?

Oczywiście! Z biegiem lat na każdym kominie pojawiają się pęknięcia i ciemne plamy. To pierwsze oznaki, które sygnalizują konieczność przeprowadzenia naprawy.

W zależności rodzaju materiału, który został wykorzystany do budowy komina, oraz sposobu ogrzewania i regularności w działaniach konserwacyjnych, naprawa może przebiegać w odmienny sposób.

Niekiedy ogranicza się tylko do standardowego uszczelnienia przewodu kominowego. W innym przypadku komin może wymagać zainstalowania specjalnego wkładu co musi być poprzedzone frezowaniem.

Decydując się na remont, warto pamiętać o tym, że frezowanie kominów powinno zostać wykonane przez przeszkolonego fachowca z doświadczeniem w tej dziedzinie.

Na czym polega naprawa kominów?

Wymiana wkładu kominowego obejmuje włożenie do działającego ciągu kominowego systemu rur, które są wyposażone w połączenia kielichowe. Rury mają za zadanie zapewnić szczelny ciąg.

W warunkach idealnych, instalacja wkładu jest relatywnie prosta i raczej szybka.  W praktyce wygląda to niestety zupełnie inaczej. Większość przewodów kominowych, szczególnie tych starego typu, posiada przewężenia, zakręty i uskoki utrudniające założenie wkładu. Również sama średnica wybudowanego komina bywa problemem.

Aktualnie obowiązujące przepisy prawa mówią, że minimalna średnica otworu kominowego musi wynosić przynajmniej 14×14 cm. Dzięki temu nawet najmniejsze wkłady kominowe mają aktualnie przynajmniej 150 cm średnicy.

Gdy komin nie spełnia takich wymagań, a jego remont okaże się konieczny, wtedy trzeba zastosować frezowanie kominów czyli mechaniczne poszerzenie otworu komina do pożądanego rozmiaru.

O czym trzeba jeszcze wiedzieć?

Frezowanie kominów pozwala na uniknięcie rozbiórki całej konstrukcji, a tym samym obniża koszty jego modernizacji. Należy jednak pamiętać, że rozwiercanie lub frezowanie komina to czynność, która jest zarezerwowana tylko dla przeszkolonych fachowców. Wymaga nie tylko szerokiej wiedzy, ale również doświadczenia oraz specjalistycznego sprzętu.

Frezowanie kominów podobnie jak pozostałe usługi naprawcze, do których można zaliczyć uszczelnianie, wymianę wkładów kominowych czy poszerzanie komina powinno się zamówić w wyspecjalizowanej firmie. Dzięki temu zyskujemy pewność, że usługa zostanie przeprowadzona właściwie, użytkowanie komina będzie bezpieczne bezpieczeństwa, a system grzewczy niezawodny.